Új gumiabroncsok mezőgazdasági erőgépekhez
Mezőgazdaságunk eredményességéhez a nagy teljesítményű mezőgazdasági erőgépek, a modern traktorok használata szükséges, amelyeknek egyik legfontosabb részegysége a gumiabroncs.
A traktor tömegének hordozása mellett ezek teremtenek kapcsolatot az erőgép és a talaj között. A hajtókerekekre szerelt gumiabroncsoknak alapvető szerepük van a motorteljesítmény vonóerővé transzformálásában. A kerék-talaj kapcsolat elkerülhetetlen velejárója ugyanakkor a talajtömörödés, amelynek káros hatása elsősorban az alacsony belső levegőnyomású, széles profilú gumiabroncsok alkalmazásával csökkenthető., A mezőgazdasági gumiabroncsok kiválasztásánál ma már a minőség és a gazdaságosság játszik főszerepet.
Mezőgazdasági gumiabroncsok tekintetében alapvetően a teherbírást (terhelhetőséget), a talajon, vagy az útfelületen való tapadást, a fent említett talaj-, illetve a gyepkímélést, nem utolsó sorban pedig az öntisztuló képességet kell kiemelni. Fontosabb használati értékek még biztonsági szempontból a menetstabilitás (egyenes futási és kanyarodási viselkedés), a menetbiztonság (fékút, kerékpánton maradás), a kormányozhatóság és a tartósság.
A mezőgazdasági gumiabroncsok négy fő összetevőjét különböztetjük meg, ezek a gumi, a vegyi anyagok, a szövet és a fém.
- A mezőgazdasági gumiabroncsokkal szemben támasztott legfontosabb követelmény a teherbíró képesség, amely a gumiabroncs méretétől, szerkezeti felépítésétől, a belső levegőnyomástól és a haladási sebességtől függ.
- Olyan mezőgazdasági gumiabroncs gyártmányokra van szükség, amelyek a biztonságos, kényelmes közúti vontatás mellett a szántóföldön is nagy vonóerő kifejtését teszik lehetővé.
- A mezőgazdasági gumiabroncsokban belső levegőnyomást szántóföldön traktorok esetében 1 bar alatt (0,4-0,8 bar), a kombájnoknál pedig nem több mint 2,0 bar értéken kell tartani.
- A közúti (szilárd burkolaton való) közlekedésnél azonban a gumiabroncsban a 1,6-1,8 bar a megfelelő érték.
A modern, alacsony profilú radiál mezőgazdasági gumiabroncsokkal szembeni elvárások jelentősen megváltoztak.
- A traktorokat a szántóföldi munkák mellett mind gyakrabban használják közúti szállításra is. Ezzel a közúti tulajdonságai, mint például a nagyobb haladási sebességre való alkalmasság, a stabil, nyugodt futás, az alacsony zajszint fontossá váltak. Ezek teljesítésére való törekvés azonban semmi esetre sem csökkentheti a szántóföldi tulajdonságokat.
- A vontatási képesség, a talajkímélés, a megfelelő öntisztító képesség, és nem utolsó sorban a komfort továbbra is fő jellemzője a korszerű mezőgazdasági gumiabroncsoknak, traktorabroncsoknak.
- A mezőgazdasági gumiabroncs teherbírása főleg az abroncsban lévő levegő mennyiségétől függ, ennek összetevői az abroncs térfogata, valamint a benne lévő levegő nyomása.
- A belső levegőnyomás jelentős hatással van a talajtömörödés kialakulására..
A traktorteljesítmény növekedésével és a talajkímélés igényével szükségszerűen együtt jár a nagyobb méretű, korszerű traktor gumiabroncsok alkalmazása.
- A korszerű traktor gumiabroncsok jellemzője a szélesebb futófelület és a kisebb profiltényező. Ma már a normál profilú, standard (80-as) gumiabroncsok helyett a széles (70-es széria), a szuperszéles (60-as széria), és az ultraszéles (50-es széria), alacsony profilú gumiabroncsok bő választéka áll rendelkezésre.
- Ezek a mezőgazdasági gumiabroncsok nagyobb felfekvő felületük következtében a szántóföldön a nagyobb vonóerő-kifejtés mellett a kisebb talajnyomás kialakulását, s ezzel a káros talajtömörödés csökkenését eredményezik, a közúton pedig nagyobb sebességgel haladhatnak.
Manapság általánosan elterjedt a radiál szerkezetű mezőgazdasági gumiabroncsok alkalmazása
Például a traktorokhoz a Trelleborg TM 2000 és a Vredestein Traxion XXL, míg a kombájnokhoz a Michelin, Cerexbib típusok.
- A radiál mezőgazdasági abroncsok előnyös tulajdonságai között kell megemlíteni a szélesebb futófelületet, az ezáltal kialakult nagyobb (20%) felfekvő felületet, a magasabb bordák eredményeként létrejövő jobb (25%) kapaszkodóképességet. Igen jó az öntisztulásuk, és a lejtős területen jobb oldalstabilitást nyújtanak, kisebb gördülési ellenállásuk következtében üzemanyag-megtakarítás (10%) érhető el velük. Javul a vezetési komfort is (40%). Jobb a kopásállóságuk, ezzel nő az élettartamuk (60%), ami felhasználói szempontból kiemelendő.
- A megfelelő mezőgazdasági gumiabroncs, elsősorban az erőgépek hajtókerék-gumiabroncsainak kiválasztása fontos szakmai döntés a hatékony üzemeltetés érdekében, mert a következő előnyökkel jár:
Az előnyöket csak akkor tapasztalhatjuk, ha a gumiabroncs belső levegőnyomására, mint kulcstényezőre kellő figyelmet fordítunk.
- A gumiabroncs belső nyomásának állandó ellenőrzése és a körülményekhez szükséges beállítása az üzemeltető rendszeres napi feladata, mert ha ez elmarad, akkor a legmárkásabb gumiabroncs sem fog megfelelni az elvárásoknak.
- Németországban a gazdálkodók körében készült felmérés azt mutatja, hogy a gyakorlatban melyek a legfontosabb feltételek egy mezőgazdasági gumiabroncs beszerzésénél.
A mezőgazdasági gumiabroncs feltételei között fő helyen szerepel a vonóerő-kifejtés, a talajkímélés és a kopásállóság.
A mezőgazdasági gumiabroncsok felmérésében a vételár azt bizonyítja, hogy a traktorokhoz, a betakarítógépekhez és a munkagépekhez szükséges mezőgazdasági gumiabroncsok kiválasztásánál a korszerűbb, a felsőbb minőségi kategóriába tartozó márkák (mint pl.: Vredestein, Michelin, Goodyear, Trelleborg, Continental, vagy természetesen a Taurus) vásárlását érdemes megfontolni,.
A Reifen Kft munkatársai több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek,
Keressen minket a mezőgazdasági gumiabroncsok vásárlása előtt!
Önnek is segítünk!
Reifen Kft
Nagy Sándor ügyvezető
2800 Tatabánya
Tarjáni út 1.
Hungary
Tel: +36 (34) 312 431
Fax: +36 (34) 324 479
Mobil: +36 (30) 9392 394
Felhasznált források
- Gumiipari kézikönyv I-II. Főszerkesztő: dr. Bartha Zoltán. Budapest, Taurus-OMIKK, 1988-1989. ISBN 963-592
- Michelin Gumiabroncs-kalauz